Rüyada Ayakkabı görmek

Rüyada Ayakkabı görmek

Rüyada ayakkabı görmek maddi kazanca ve yolculuğa işaret eder. 

Cafer-i Sadık'a göre rüyada ayakkabı görmek kadına, güç ve kuvvete, geçime, mal ve yolculuğa, rahat bir ayakkabı giydiğini görmek zafere ve menfaate delâlet eder.

İbn-i Sirin'e göre rüyada ayakkabı görmek kadına, dar bir ayakkabı giydiğini görmek kedere ve sıkıntıya, deri ayakkabı giydiğini görmek evliliğe, ayakkabıyı ters giydiğini görmek kederden kurtulmaya ve feraha, ayakkabılarını çıkardığını görmek murada kavuşmaya, ayakkabılardan birinin delik olduğunu görmek malın yarısını kaybetmeye, eğer ikisi de delikse malın tümünü kaybetmeye, çok sayıda deri ayakkabıya sahip olduğunu görmek mal ve çok büyük nimete işaret eder. 

Ebu Said El Vaiz'e göre rüyada ayakkabı giydiğini görmek ticaret için yolculuğa çıkmaya, dar ayakkabı giydiğini görmek sıkıntıya ve borca, yeni ayakkabı giydiğini görmek malı muhafaza etmeye, kırmızı ayakkabı giydiğini görmek yolculuğun ertlenmesine delâlet eder.

Halid ül-İsfahani'ye göre ayakkabının ayağından çıktığını görmek gam ve kedere, ayakkabının içine kalıp koyduğunu görmek bir kadınla münasebette bulunmaya, ayakkabısı olup da yalınayak dolaştığını görmek bir mala kavuşmaya fakat ondan faydalanamamaya işaret eder.

Hz. Danyal'a gore rüyada ayakkabı görmek kış mevsiminde hayır ve berekete, yaz mevsiminde ise keder ve hüzne işarettir. 

Cabir'ül Mağribi'ye göre rüyada ayakkabının birinin bir kuyu veya buna benzer bir yere düştüğünü görmek eşten ayrılmaya, ayakkabılarının çalındığını görmek bir belaya düşmeye işaret eder.

Yeni, rahat ayakkabı görmek, tatil amacıyla çıkacağınız seyahate ve bu seyahat sırasında duyacağınız hayırlı ve sizi mutlu edecek hayırlı haberlere işarettir.

Eski, yırtık ayakkabı görmek, iş nedeniyle yapacağınız yolculuğa ve yorucu, yoğun zamanlara işarettir.

Ayakkabı satın almak, kazanacağınız ve hayırlı bir yer veya kimse için kullanacağınız paraya işarettir.

Ayakkabı satmak, kendinizi kötü hissettiğiniz zamanda bir arkadaşınızla yapacağınız konuşma sayesinde içinizdeki sıkıntılardan kurtulacağınıza delalet eder.

Deri ayakkabı görmek, hayırlı bir olay nedeniyle kısa bir yolculuğa çıkacağınıza yorumlanır.

Deri ayakkabı giymek, evliliğe veya aile içindeki sorunların biteceğine yorumlanır.

Ayakkabıyı ters giymek, kazanacağınız paralara ve bu paralar sayesinde sıkıntılarınızdan kurtulacağınıza delalettir.

Ayakkabının çalınması veya kaybedilmesi, aile büyüklerinizle yapacağınız keyifli sohbetlere ve bu kişilerden alacağınız fikirlere işarettir.

Ayakkabının dar olduğunu görmek, katılacağınız bir organizasyon sırasında ortamdaki kişilerin sizin işinizi ve ilişkinizi konuşacaklarına delalettir.

Rüyada ayakkabı aramak, sahip olacağınız paraların kısa süre içinde elinizden çıkacağına işarettir. Rüyada ayakkabı arayan birini görmek, kazanacağınız ve sizi sıkıntılardan kurtaracak paralara işarettir.

Ayakkabı denemek, sahip olduğunuz bir eşyanızı veya malınızı bir arkadaşınızla paylaşacağınıza yorumlanır. 

Rüyada ayakkabı yıkamak, partnerinizle yaşayacağınız keyifli anlara delalet eder.Rüyada ayakkabı yıkayan birini görmek, aile bireyleriyle olan ilişkilerinizin daha kuvvetli olacağına ve iletişiminizin daha sağlıklı olacağına delalettir. 

Ayakkabı temizlemek, evinize gelecek yatılı misafire delalettir. Ayakkabı temizleyen birini görmek, uzun zamandan beri görmediğiniz arkadaşlarınızla karşılaşacağınıza işarettir.
Rüyada ayakkabı bağlamak, işinizde yükseliş göstereceğinize ve bu yükseliş sayesinde maddi durumunuzun daha iyi olacağına işarettir.

Hz. Danyal (a.s): Kış mevsiminde ayakkabı görmek; menfaate, yaz mevsiminde ayakkabı görmek ise üzüntü ve sıkıntıya işarettir.

Müellif: Ayakkabı giyip yürüdüğünüzü görmek; yolculuğa çıkacağınıza, ayakkabınızın delindiğini görmek; yolculuğa çıktığınız yerde ikamet edeceğinize işarettir.

Ayakkabıyla birlikte silah görmek; düşmanınızın endişe içinde olacağına, ayakkabınızın kaplamalı olduğunu görmek; evleneceğinize işarettir.

Ayakkabınızı evden dışarı attığınızı görmek; eşinizi boşayacağınıza, yolda yürürken ansızın ayakkabınızın tekinin ayağınızdan çıktığını görmek; erkek veya kız kardeşinizden ayrılacağınıza, ayakkabınızın yandığını görmek; eşinizin vefat edeceğine işarettir.

Çağdaş Ulema: Ayakkabı görmek; pek yakında uzun bir iş için koşturmaya başlayacağınıza işaret eder. Yeni ve rahat bir ayakkabıyla yürümek; başarı elde edeceğinize, eski ayakkabıyla yürümek; başarısızlığa işarettir.

Çok dar bir ayakkabı giymek; oldukça zahmetli ve zor bir girişimde bulunacağınıza, daha önce kaybolmuş bir ayakkabıyı bulduğunuzu görmek; biriyle tanışmak için girişimde bulunacağınız şeklinde rüya tabiri yapılır.

Aynı rüyada bulduğunuz ayakkabının sağlam olduğunu görmek; bu tanışmayla iyi bir dostluk ve ortaklık elde edeceğinize, aynı rüyada bulduğunuz ayakkabının eski ve yıpranmış olduğunu görmek; bu tanışmada az bir menfaat elde edeceğinize delalettir.

Ayakkabı topuğu için bakınız; Ökçe.

Seyyid Süleyman: Ayakkabı ve mest görmek (potin, çizme, iskarpin vb. dahildir) Danyal (A.S.)'a göre kışın hayır ve berekete, yazın üzüntüye delalet eder.

Koyun derisinden yapılmış ayakkabılara sahip olmak; çok mala delalet eder. Güzel ve yeni mest giyen, bakire ile evlenir.

Ayakkabılarının tamamen parçalandığını görenin, karısı vefat eder. Kunduralarını çıkaran sevinir. Muradına erişir.

Hapisteyse, hürriyetine kavuşur. Kundurası delinenin, karısı ölür. Kaybettiği kunduralarını bulamayan, dertten kurtulur. Kunduraya kalıp geçirdiğini gören, bir kadınla evlenir.

Molla Cami Tabiri: Rüyada yeni bir ayakkabı giymek rüya sahibinin halinin sıkıntılı olmasını işaret eder. Ancak rahat ayakkabı huzur ve rahatlığa, evlenmek isteyen gençler için evliliğe işaret eder. Ayağında dar bir ayakkabı olduğunu gören kedere ve sıkıntıya düşer. Ayağında deriden bir ayakkabı olduğunu gören evlenir. Ayakkabısını ters giydiği ni gören kederden kurtulur, feraha erişir.

Kirmani: Bir çift ayakkabınız olduğunu görmek; gelir elde edeceğinize, ayakkabınızın yırtık/ delik olduğunu görmek; eşinizin vefat edeceğine, ayakkabınızı evden dışarı attığınızı görmek; eşinizi boşayacağınıza, yolda yürürken ansızın ayakkabınızın tekinin ayağınızdan çıktığını görmek; erkek veya kız kardeşinizden ayrılacağınıza, ayakkabınızın yandığını görmek; eşinizin vefat edeceğine işarettir.

Yırtık ayakkabı tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalınacağına yorumlanır. Ayakkabı diktirmek, üzüntülere ve terk edilmeye; ayakkabı sıkması, çevrede bir cinayet işlenmesine; bir kadının ayakkabı çıkarması, ayrılığa; çocuk ayakkabısı, işlerin kötüleşmesine işarettir.

Ayakkabı vitrinde veya dükkanda ise yeni bir iş veya konu olabilir. Ayakkabı sarı ise hastalığı işaret eder.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir